Чашникский исторический музей состоит из 7 экспозиционных залов:
1. Выставочный зал.
2."В седых веках твои истоки",
3."Культура и образование на Чашниччине",
4."Ремесленные и промышленные занятия чашничан",
5."Война. Народ. Победа",
6."Побыт чашнічан. 40 - 60-е.
7."Край добрых людей, край светлых идей".
Коллекции музея:
- декоративно-прикладное искусство,
- археология,
- печатные издания,
- одежда,
- предметы из истории техники,
- предметы быта и этнографии,
- документы,
- фотодокументы,
- музыкальные инструменты,
- рукописи,
- кинофотодокументы.

1.Коллекция декоративно-прикладного искусства.

Гонар Чашніцкага музея складаюць 68 драўляных скульптур народнага майстра разьбы на дрэве Ганны Савельеўны Асіпковай.
Ганна Савельеўна Асіпкова нарадзілася у 1938 годзе у вёсцы Гурэц Чашніцкага раёна. У 1961г. скончыла мастацка-графічны факультэт Віцебскага педінстытута, працавала настаўніцай малявання і чарчэння у сялянскіх школах. Адначасова захаплялася стварэннем скульптурных кампазіцый з дрэва. Творы Г.С.Асіпковай увасабляюць героі песень, казак, а частей за ўсё вобразы сучасных вяскоўцаў. Увасобленыя сцэнкі лёгкапазнавальныя, выклікаюць добрую усмешку. Майстрыха не кпіць са сваіх герояў, а любуецца імі. Здіўляюць яе шматфігурныя кампазіцыі, якія цяжка выканаць нават чыста технічна, не кажучы пра зберажэнне разнастайнасці увасобленных характараў. Заварожваюць кампазіцыі на бытавыя тэмы: "Чужая", "Дазвольце звярнуцца", "Ля люстэрка", "Вясёлая размова" і г.д. Вялікую цікавасць выклікаюць скульптурныя кампазіцыі, прысвечаныя дзецям, у большасці на тэмы казак.
З замілаваннем разглядаюць наведвальнікі кампазіцыю "Я сам", дзе маленькі хлопчык у зімовай шапцы, няўмела спрабуе надзець на ножку чарнавік,а побач цярпліва чакае яго сабачка. Цудоўны і другія творы: кампазіцыя "Ладушкі-ладкі", дзе дзяўчынка утякае ад гусака; скульптура "Рыбакі" паказвае счаслівага хлопчыка, які паймаў шчупака ледзь не з сябе ростам.
Дзеці вельмі любяць глядзець скульптурныя кампазіцыі на тэмы казак: "Алёнушка і братка Іванушка", "Казка аб мёртвай царэўне і сямі волатах", "Ліса і журавель", "Ля лукамор'я дуб зялёны" і г.д.
Ёсць у мастачкі творы і на біблейскія темы: "Дрэва жыцця, або Адам і Ева", "Георгій-пераможца", "Дзева Марыя", "Спас".
Працуючы над сваімі творамі, Ганна Савельевна ніколі не думала і не марыла аб славе, аб прызнанні, яно прыйшло само. Яе скульптуры былі прадстаўлены на выстаўках абласных, рэспубліканскіх,на ВДНГ. Пабывалі і ў Канадзе, Балівіі, у Франціі, дзе атрымалі высокую адзнаку. Ганна Савельевна атрымала і званне "Народны майстр". Пра яе зняты і фільм.

Услуги, предоставляемые музеем:
1. Проведение обзорных, тематических, групповых экскурсий. Продолжительность экскурсии - 45 мин.
2. Культурно-массовые мероприятия: тематические вечера, вечера-встречи, музейные уроки, воспитательные часы, музейно-педагогические занятия, игровые программы, выставки, конкурсы, викторины.

Стоимость посещения:

Стоимость входных билетов:1. Для детей - 20 копеек,
Для взрослых - 50 копеек,
2. Экскурсионное обслуживание: для детей - 1 рубль,
Для взрослых - 2 рубля 50 копеек .

3. Музейно-педагогические занятия - 1 рубль
4. Лекции - 2 рубля
5. Ксерокопирование:лист - 20 копеек; страница - 10 копеек.
6. Продажа сувенирной продукции:кружки, тарелки, брелки, магнитики.
7. Организация и проведение массовых мероприятий:
для детей -5 рублей: для взрослых - 15 рублей.
8. Фотографирование музейной экспозиции -50 копеек (за снимок).

График работы:

Экспозиция: 10.00 - 17.00.

Администрация: 9.00 - 18.00.

Выходной - Воскресенье.

Директор музея: Кастянка Людмила Григорьевна

Информация о здании музея:
Будынак Чашніцкага гістарычнага музея канец ХІХ ст.
Пабудова пяцівугольная, аднапавярховая, з чырвонай цэглы. Таушчыня сцен 80 см. Дах чатырохсхільны. Галоуны тарцовы фасад выходзіць на лінію забудовы вуліцы. На паудневым фасадзе захаваліся каваныя металічныя карункі. Вокны прамавугольныя, аздоблены арачнымі філёнгамі. Сцены завершаны карнізам. Унутраная планіроука зменена. Будынак знаходзіцца у паркавай зоне.

здание  музея
Часть экспозиции "Крестьянский быт"
Макет Чашникского замка
Часть экспозиции "Дореволюционный период"
сельско - хозяйственные пренадлежности.
Икона
Белорусский народный костюм
Часть экспозиции музея под названием "Лавка Гуревича"
Гончарные изделия
Часть экспозиционного зала "Послевоенный быт чашниччан
Фотоаппарат
IСкульптуры А.С.Осипковой
Старинная икона
 Часть экспозиции интерьера хаты
 Побыт чашнічан. 40 - 60-е.
 Свадебное платье
 Мялка